czwartek, 25 stycznia 2018

"Masz Głos" w Malborku. Zaczynamy !

W 2018 roku sporo będzie się u nas działo! Rozpoczęliśmy nowy etap już pod koniec 2017 roku dołączeniem do ogólnopolskiej akcji Masz Głos. Celem akcji jest zwiększenie udziału mieszkańców w życiu publicznym oraz poczucia współodpowiedzialności za losy gminy. Wierzymy mocno w to, że samorząd to my! My mieszkańcy i nasi przedstawiciele we władzach samorządowych.
 
Organizatorem akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego, natomiast koordynatorem na naszym terenie jest Stowarzyszenie POLITES ze Szczecina.
Od 2002 roku akcja objęła swoim działaniem 680 gmin w całej Polsce. Od początku w akcji Malbork reprezentowało stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat. W 2009 roku MC2 podjęło ważny dla miasta temat – niedrożny most na rzece Nogat. Inicjatywa zakończyła się sukcesem władz lokalnych i stowarzyszenia. Choć od chwili, gdy akcja dobiegła końca minęło już wiele lat, nadal widzimy obszary, które wymagają naszej wspólnej pracy. Wspólnej- mieszkańców, organizacji pozarządowych i władz. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Malborka, którym na sercu leży dobro naszego miasta i samorząd rozumieją jako wspólnotę wszystkich mieszkańców.
Planujemy realizację trzech zadań:
1. Diagnoza społeczna- Zaangażowanie mieszkańców Malborka w działalność na rzecz wspólnego dobra
2. Partnerskie relacje samorząd- mieszkańcy
3. Wytyczenie jednostek pomocniczych gminy

Jeśli macie inne pomysły na działania, chcielibyście wesprzeć nasze działania- czekamy na Was! Tymczasem ...



zapraszamy na spotkanie otwarte połączone z debatą 27 lutego o godz. 17 
w Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw 
ul. Grunwaldzka 16-18 w Malborku 

Chcemy porozmawiać o wytyczeniu jednostek pomocniczych gminy, czyli dzielnic. Pewnie dla wielu z Was jest oczywiste w jakiej dzielnicy mieszkacie, ponieważ od wielu lat funkcjonują nazwy umowne. Wiemy, że cmentarz jest na Wielbarku, a park jest w dzielnicy Piaski. Jednak czy w Malborku mamy dzielnice? Czy wiemy, gdzie kończy się Wielbark a zaczyna Południe? Co wynika dla mieszkańców z podziału miasta na dzielnice? Spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania, liczymy na Wasze aktywne uczestnictwo.
 
Spotkanie poprowadzi Szymon Osowski- Szczecinianin, prawnik, od 2007 roku związany z Siecią Obywatelską– Watchdog Polska. 
Pomysłodawca portalu www.informacjapubliczna.org, poświęconemu prawu do informacji publicznej. Na co dzień przygląda się tworzeniu prawa w obszarze jawności i praw obywatelskich. Zajmuje się funduszami sołeckimi i prawnymi aspektami działania administracji. Wielokrotnie doceniany za swoja działalność. W 2014 roku otrzymał od Prezydenta RP złoty Krzyż Zasługi.

Spotkanie w ramach akcji „Masz Głos” organizują Stowarzyszenie Obywatele Kreatywni oraz Stowarzyszenie POLITES.